MeriALogoRr
Євгєша   Ukraine
 
 
ɴᴏᴡ ᴘʟᴀʏɪɴɢ: The Prodigy - Invaders Must Die
───────────────⚪────
◄◄⠀▐▐ ⠀►►⠀⠀ ⠀ 2:58/ 3:24 ⠀ ───○ 🔊⠀
Currently Offline
𝕾𝖍𝖎𝖓 𝕸𝖊𝖌𝖆𝖒𝖎 𝕿𝖊𝖓𝖘𝖊𝖎 𝖑𝖑𝖑 : 𝕹𝖔𝖈𝖙𝖚𝖗𝖓𝖊
𝕻𝖔𝖜𝖊𝖗 𝖔𝖋 𝖙𝖍𝖊 𝕽𝖊𝖆𝖘𝖔𝖓𝖘 𝖙𝖍𝖆𝖙 𝖜𝖊 𝖆𝖑𝖑 𝖆𝖗𝖊 𝖋𝖎𝖌𝖍𝖙𝖎𝖓𝖌 𝖋𝖔𝖗
𝕮𝖔𝖓𝖙𝖗𝖔𝖑 𝖔𝖋 𝖞𝖔𝖚𝖗 𝖇𝖔𝖉𝖞 𝖆𝖓𝖉 𝖘𝖔𝖚𝖑 𝖆𝖓𝖉 𝖍𝖊𝖆𝖗𝖙
𝖄𝖊𝖘, 𝖘𝖔𝖒𝖊 𝖔𝖋 𝖚𝖘 𝖍𝖆𝖘𝖙𝖊𝖓 𝖚𝖓𝖑𝖎𝖐𝖊 𝖑𝖆𝖒𝖇𝖘 𝖙𝖔 𝖙𝖍𝖊 𝖘𝖑𝖆𝖚𝖌𝖍𝖙𝖊𝖗
𝕲𝖊𝖙 𝖙𝖍𝖊 𝖕𝖔𝖜𝖊𝖗 𝖙𝖔 𝖗𝖊𝖆𝖈𝖍 𝖙𝖍𝖊 𝖓𝖊𝖝𝖙 𝖘𝖙𝖆𝖌𝖊
Favorite Game
Review Showcase
162 Hours played
"Що ти мене питаєш?! Я не дивився на її цицьки!" (Канджі Тацумі).

Дисклеймер

Це мій повний суб’єктивний огляд Persona 4 Golden, але у контексті серії він є лише другою частиною з трьох, тож я рекомендую після прочитання звернутись до наступного мого огляду Persona 5 Royal, або попереднього огляду Persona 3 Reload: https://steamoss.com/profiles/76561199070309815/recommended/2161700/.
Також буду радий вашим коментарям знизу, з критикою чи компліментами, feel free, як кажуть, а ми продовжуємо)

Вступ

Що тут сказати? Persona 4 Golden – це база, легенда, *classic*, я б навіть сказав *pleasently*. Абсолютний must play, який змінив безліч життів назавжди, у тому числі - і моє.
У багатьох гравців знайомство з серією почалось саме з четвертої частини, оскільки вона довгий час була єдиною вагомою причиною купити собі PS Vita.
Моє знайомство з «персонами» також відбулось з Golden, і мушу сказати, що ця серія – справді унікальна штука, яка досі не має навіть далеких аналогів (чекаємо Metaphor: ReFantazio від тих же Атлус, і на цьому всьо).
Golden є моєю улюбленою частиною з другої трилогії, і після завершення марафону «персон» нарешті можу повністю пояснити чому.

Персонажі і соціальні зв’язки

Як і у випадку з трійкою, я не бачу сенсу ховати слона у кімнаті, але почну не з найгіршого аспекту гри, а найсильнішого, а саме з персонажів.
Я вважаю головних героїв четвірки найбільш вдалими з трилогії, оскільки вони є золотою серединою між зовсім картонними архетипами з трійки і сліпучо верескливими і нудотними з п’ятірки.
Хоч у Атлус архетипи персонажів і кочують з однієї гри до іншої, але сайдкіки гг у третій і п'ятій частинах відчуваються рівно такими: вони надмірно наївні, дурні, і виконують роль клоунів, існуючи у сюжеті здебільшого для генерації гегів і лулзів. У Golden же сайдкік гг (Йоске) зовсім не відчувається таким, оскільки, як і писав раніше, мейн і сайд персонажі є більш виразними і менш карикатурними, а в моєму розумінні - найбільш людяними, зі своїми найбільш правдоподібними переживаннями, цілями на життя, і реакціями на події.
Наступний плюс персонажів трохи дивно озвучувати, враховуючи постійну боротьбу з богами у фіналах «персон», але каст четвірки чудово розуміє одну просту річ – вони лише шкіла (хвала богам тоді ще не було ТікТоку). Для них порятунок світу є важливим завданням, безсумнівно, але більш вагомою загрозою вони відчувають іспити та догану батьків за зламані речі чи відсутність у ліжку у пізній час та інші буденні проблеми школярів.
Герої багато тусять разом, сміються, зляться, розмовляють, особливо про їжу або канікули, і це не примітивний безглуздий текст умовних Soviet Games з перервами на кгб і совкодрочерство. Геги про неможливість дівчат приготувати несмертельну їжу, глузування з Канджі чи гей жарти – все це просто фантастика, і навіть під фінал не набридає на це дивитись.
Також Golden додав черговий плюс у скарбничку персонажів, зробивши ставку на розкритті негативних сторін особистості персонажів.
Безсумнівно, зворушливі, трагічні, неоднозначні сторони персонажів вже були що у попередника, що у спадкоємця, проте, знову ж таки, вважаю що тут найкраща реалізація цього вектора.
Тепер про соц. лінки: на моє здивування сайд історії саме четвірки серед колег найбільше запам’ятались і значна їх кількість виконана на відмінному, якщо не на приголомшливому рівні. Відверто слабких або пустих за змістом історій тут на пальцях однієї руки перерахувати, а усі інші несуть в собі доволі серйозний соціальний коментар.
Також цікавою особливістю зв’язків четвірки є їх, так би мовити, двосторонність, тобто деякі персонажі додатково розкриваються, якщо гравець вже зближається з іншим персонажем, наприклад дочкою, сином чи другом. Таких випадків небагато, але вони сильно впливають на загальне враження дуету, тому що тобі дається більше контексту минулого цих персонажів.
Однак я не можу не виділити один момент, який мене відверто дратує у Reload і Golden: перепроходити ВСІ соц. лінки для ачівки це відверте лайно (у Royal, слава богам, такої ачівки немає).

Музика

З музики на ходу згадується всім відомий «Specialist» і «Heaven», тому музично вона програє на мій смак іншим частинам, але, давайте чесно, саундтреки Reload i Royal є одними з найкращих не просто у серії, а у всій індустрії! Але це в жодному разі не означає, що тут поганий ost, він якісний і гіпнотичний, як і в будь-який «персоні», плюс ситуація може радикально змінитись з виходом ремейку, якщо він буде, звісно.

Геймплей

З давнини гри випливає більшість її проблем, і наскільки вона крута, настільки ж змушує тільтувати на деяких данжах і бранити розробників, особливо на кінці і на початку сюжету.
Четверту частину мені було важко закінчувати через те, що приблизно на середині історії вона просідає - сюжетно нічого не відбувається і у гравця проходить рутинний спідран з порятунку майбутніх сопартійців.
Кілька проходжень поспіль мене завжди особливо душив епізод з порятунком Наото, під час якого, будь ласкавий, спочатку збери чутки та зачіпки, оббігавши все місто пару разів, а потім ще й палац обчеши вперед і взад, шукаючи ключі від наступних поверхів на попередніх.
Окрім цього мене дратувало і вводило у фрустрацію багато моментів, а саме:

1. Звикнути до дубового керування - те ще завдання. Воно значно краще відчувається на геймпаді, але навіть з ним гравцю доведеться звикнути до еталонної для класичних survival-horror’ів танковості і повільності персонажа.

2. Критичний дизбаланс другої половини гри. Рівень складності стає абсурдним, вся унікальність ворогів зводиться до того, що тепер будь-хто за замовчуванням кастує гіпер-убер-йоба скіл, який може витерти всю твою команду навіть на НАЙНИЖЧОМУ РІВНІ СКЛАДНОСТІ БЛ№ДЬ (про босів я взагалі мовчу)! Браво Атлус, браво.

3. Битви відносно швидко набридають через, м'яко кажучи, не вражаючу кількість ворогів, більшість з яких це рескін минулих засранців з новими вміннями. Таке було і раніше, але у цій частині з різноманіттям ну зовсім слабо.

4. На відміну від Тартару трійки тепер в нас на кожну жертву є свій окремий набір рівнів зі своїми тонкощами (палац), але вони все ще відчуваються доволі рутинно і під кінець гри відверто набридає бігати по цим одноманітним коридорам.

5. Після ознайомлення з P5R і P3R відсутність позначок на карті під час вільного часу з ким з нпс можна провести час засмучує через необхідність кожного дня відвідувати власноруч всі доступні локації і знову і знову і знову.

Для мене все вище перераховане сильно розбавило дуже позитивне враження від гри і в якийсь момент став скіпати рівні і бігти від битв з ворогами (що і вам рекомендую).

Підсумки

Тепер думаю повинно бути зрозумілим, чому саме четверта частина є моєю улюбленою "персоною" в трилогії, але підведемо підсумки.
Найсильніші сторони Persona 4 Golden - це сопартійці, на диво затишна атмосфера японської глибинки, негативні сторони особистості і соціальні зв'язки. Глобальний посил і сюжет із пошуком правди і самовизначенням у нашому світі мені теж подобаються, але доведеться віддати першість темі з боротьбою із суспільством, плітками, людською жорстокістю і байдужістю із п'ятірки (бо у ній розробники вирішили розвинути багато з затронутих тем четвірки), а третє місце темі життя і смерті та їх несправедливості з трійки.
Музика все ще відмінна та гіпнотична, але в порівнянні сильно поступається іншим частинам на мій смак.
Після завершення марафону я помітив ще одну річ, що є загальною для всіх «персон»: на фінальних титрах дуже важко стримати сльози, особливо в четвірці. Команда буквально стає для тебе ріднею, бо впродовж великого часу ти долаєш з цими неіснуючими людьми вогонь, воду, часто фіговий геймдизайн і життєві складнощі.

Фінальна оцінка - 10/10, але з величезним списком мінусів, описаних мною раніше. Якщо Атлус скоро анонсують ремейк - я з радістю знову порину в це тепле, унікальне і неспокійне містечко. Тому що істина - десь поруч.
Review Showcase
Варто було лише завантажити пару патчів і гра у себе просто ЗАСМОКТАЛА))))

Вступ

Ніколи раніше не проходив VTMB, але звідусіль начувся про вкрай теплі відгуки гравців, її шедевральність і культовий статус. Після платини у TWAU від TellTale з'явилось сильне і, як на мене, логічне бажання поринути у схожий за концепцією світ міфічних надприродних потвор, які намагаються жити у сучасному інформаційному світі.

Атмосфера
Про що точно не можна сказати нічого теплого і приємного, так це про LA, тобто місце подій. Це не звиклий нам завжди сонячний і живий LA, ні, версія цього міста у VTMB - це непривітне, похмуре, досить небезпечне для неміфічних створінь місце, де нікому не можна вірити, і де кожен намагається вбити тебе, або використати у своїх цілях, часто обидва варіанти водночас.
Чому мені так подобається атмосфера VTMB - ти буквально відчуваєш, як вона ллється з екрану прямо на тебе. Під час проходження я відчував гаму емоцій дуже схожу до Нью-Йорка зразка Max Payne, а ви знаєте, що це одне з останніх у списку місць для приємної подорожі.
Кожен район міста цікаво вивчати і при першому відвідуванні просто гуляєш вулицями, ніби приїхав до нового міста. Задля більшого занурення в грі немає мінікарти, і, скажу чесно, мене, як невиліковного топографічного кретина, розпещеним сучасними іграми, де тобі кожен крок розжовують, у перші години гри це сильно напружувало. Навіть хотілося завантажити мод на мінікарту, але як тільки звикнеш до розташування місць на вулицях - ходитимеш ними як вулицями рідного Бомбасу і спілкуватимешся з npc, що сильно додає до атмосфери маскараду.
Всі персонажі чудово прописані і всі відіграють свою роль у сюжеті. Не виникає питань стосовно їх необхідності у історії. У кожного є своя ціль, предмет зацікавленності, друзі, вороги, бекграунд і плани на тебе.

Сюжет і завдання
Сюжет хочеться похвалити - він доволі закручений і радує несподіванками, особливо на фінальних місіях. Всю гру я ходив з думкою, що постійно танцюю під чиюсь дудку, чи то сайд-квести, чи основні завдання.
Завдання цікаві своїм контекстом (не завжди), але майже всі вони полягають у тому, що тобі треба когось вбити або щось дістати, на вибір гравця вирішити як це робити (силоруч чи по стелсу), і чи варто витрачати на це свій час взагалі (спойлер: потрібно, через прокачку героя).
Однак VTMB до сих пір відома своїм крутим рольовим відіграшем і нестандартним рішенням задач, з чим я можу погодитись. Читаючи в той чи інший момент гайди, я натикався на ситуативні рекомендації щодо проходження, які щоразу мене дивували: “Серйозно? Я навіть не думав що можна пройти/вчинити так, прикольно”.
Заради більшого комфорту і занурення проходив гру з повним русським перекладом і озвучкою (хотілося б, звістно, пограти з українізатором, але чим раді), і, повинен сказати, що так гра відчувається максимально аутентично відносно свого поважного віку. Хоча у зануренні гра геть не застаріла, того самого аж ніяк не можна сказати про її технічний стан.

Геймплей
Геймплей глобально ділиться на дві частини: прогулянка містом від першої особи, і драчки. З першим аспектом +- зрозуміло, а ось бойова частина відчувається геть пососно. В арсеналі є купа зброї, з якої стріляєш більшість часу в молоко, ще й на рівні пивозавра Толіка, і клікер бій холодною зброєю на лкм. Словом, крінж, також не зрозуміло навіщо при переході на холодну зброю камера автоматична переключається від 1-ої на 3-ю особу, мені особисто було б значно зручніше якби нічого не змінювалось (так, я розумію що критикую гру одного зі мною віку, і [/spoiler]мені поєбать[/spoiler]).

Мінуси
Мало сказати, що гра стара: у кожному її аспекті відчувається кривизна і старість 2004-ого року, але впевнений, що для багатьох фанатів частично у цьому полягає її шарм.
Грі потрібен фундаментальний ремейк (якого ми ніколи не отримаємо АЗХАХАХ (P.s.: сміх малкавіана)), бо ремастер тут слабо допоможе - навіть з різними фанатськими патчами і фіксами (які виходять до сих пір вже як 20 років(!)) гра в мене просто розсипалась.
Упродовж всього проходження гри я зустрів декілька проблем, деякі з них просто дратували і лікувались перезапуском, а деякі заважали проходженню. Перед описом проблем, хотілось би повторно відмітити, що гру я проходив з патчем, який повинен лікувати більшість проблем гри:

1. Приблизно на середині сюжету, в якийсь момент мене просто перманентно забанили у клубі “Confession”, без наявної причини. Тобто при спробі зайти в клуб гра просто крашилась. Чесно кажучи, доволі неприємне явище саме по собі, так ще й неможливість до кінця гри отримувати додаткові грощі, оскільки сайд-квести для цього я виконав.

2. З шансом 1/5 при запуску не працював звук взагалі, хоча в інших програмах все було нормально. Вирішення: перезапуск.

3. Ціль завдання інколи буває настільки розмитою і незрозумілою, що без гайдів ну взагалі не вдупляєш що гра від тебе хоче.
Тикаєшся собі по місту і гадаєш що тобі зробити щоб просунутись далі. Можна спробувати поспілкуватись з деякими персонажами стосовно якихось підказок, але, як правило, ніхто з цим тобі не допоможе, будь ласкавий читай гайди.

4. Місія із зачисткою готелю та всі сюжетні після неї це такий піздець, гра ближче до фіналу сильно задушила, і дуже приємні враження сильно змастилися. Я навіть не уявляю, як в теорії можна пройти весь готель і наступні рівні чесно без читів. Останню за відчуттями третину гри дико сейфскамил зберігаючись чи не після кожного фрагу, але в якийсь момент (середина готелю) не витримав і ввімкнув чити. Я ніяк не можу це зрозуміти і виправдати.

5. Часто бувало таке, що я лишав гру на паузі хвилин на 5, і мене чекав сюрприз: фпс падали до 5! Вирішення: перезапуск.

6.Також вважаю мінусом те, що у грі немає виразного фінального боссфайту (хто грав розуміє про що я), але, знову ж таки, чим раді.

Підсумовуючи: гра заїбала вилітати і крашитись!

Висновки
Маскарад вампірів – це просто монструозна гра, яку я хочу порівнювати більше з повноцінними immersive sim`ами, ніж просто з рпг у відкритому світі. Гра настільки цікава і насичена, що я витратив кілька годин щоб просто написати на неї огляд. Хоча вона і буквально розсипається під своїм віком і в ній є купа проблем, але її культовий статус і любов спільноти я повністю розумію. Новим гравцям я раджу пересилити себе, якщо вас насторожує необхідність возитись з купою патчів для старих ігор, тому що VTMB - дійсно унікальний у своєму роді екземпляр і тепер є однією з моїх all-time улюблених ігор. 8/10
Featured Artwork Showcase
Demi-fiend from second opening
2
Artwork Showcase
I bet even Dante isn`t ready for that kind of shit
20 3
Artwork Showcase
Ranking my favourite games LESSSGOOO
7 1
Recent Activity
61 hrs on record
last played on 1 Jan
120 hrs on record
last played on 31 Dec, 2024
0.1 hrs on record
last played on 31 Dec, 2024
Comments
Wanda Maximoff - (DAXIE) 29 Jun, 2024 @ 11:37am 
░░┌──┐░░░░░░░░░░┌──┐░░
░╔╡▐▐╞╝░░┌──┐░░╔╡▐▐╞╝░
░░└╥╥┘░░╚╡▌▌╞╗░░└╥╥┘░░
░░░╚╚░░░░└╥╥┘░░░░╚╚░░░
░░░░░░░░░░╝╝░░░░░░░░░░
♩ ♫ ♪ 𝙷𝚊𝚟𝚎 𝚊 𝚗𝚒𝚌𝚎 𝚍𝚊𝚢 ♩ ♫ ♪
Wanda Maximoff - (DAXIE) 29 Jun, 2024 @ 11:34am 
Meri is a very good and nice person I like chatting with him. I wish you the best for the year 2024 and enjoy the holidays. Hope we can play co-op games one day take care of yourself and be safe from Daxie :steamhappy: