The Witcher 3: Wild Hunt

The Witcher 3: Wild Hunt

142 ratings
Огляди в Стімі: поради та рекомендації
By DarkPrince9507
Поради з написання оглядів, засновані на особистих спостереженнях.
2
   
Award
Favorite
Favorited
Unfavorite
Вступ
Думаю, на початку варто зазначити те, що я не вважаю себе якимось письменником, ігрожуром, крутим оглядачем або ще кимось у цьому роді. Просто так вийшло, що колись я почав писати огляди на ігри, мені це сподобалося і я став займатися подібним на регулярній основі.
У процесі створення текстів я експериментував із форматами, виробляв свій стиль письма, нарощував обсяг і детальність. Усе це призвело до того, що наразі у мене в профілі набралася вже сотня оглядів (а на момент, коли ви читаєте цей текст, найімовірніше, їх уже більше). Не те, щоб це було дуже багато, але все ж такий собі результат.



На честь публікації сотого огляду я і вирішив зробити цей посібник. Також підкреслю: тут я не буду говорити, як правильно писати огляди, не буду говорити про те, які з них хороші, а які погані. Все це суцільно смаківщина.
Я хочу поговорити про те, як можна підійти до цієї справи з розумом (якщо ви вже вирішили спробувати щось таке) і уникнути банальних помилок, яких свого часу припускався я (а деякі досі припускаюся, ніхто з нас не ідеальний). Крім того, мої поради стосуватимуться, здебільшого, розгорнутих оглядів на половину або весь об'єм, допустимий Стімом - просто тому, я займаюся саме такими.

Ну, і перед тим, як приступити до основної частини, ще раз підкреслю спеціально для людей, подібних до тих, які не читають початок моїх оглядів: це не якась інструкція з написання "правильних оглядів", створена автором із завищеним ЧСВ.
Ні, це звичайні поради, засновані як на особистому досвіді, так і на досвіді читання текстів від безлічі інших авторів.
Дотримуватися цих порад чи ні - цілком ваше рішення, ба більше, я не гарантую, що навіть якщо ви дослухатиметеся до всіх порад, то станете писати цікаві тексти, які читатиме безліч людей - по-перше, я не бізнес-тренер, щоб обіцяти таке, по-друге, усі люди різні, а огляд - це, по суті, спосіб самовираження, і те, що вдається одному, може не вдасться іншому.
Сісти і написати текст у Ворді, а потім кинути його в Стім може кожен. Написати текст, який буде цікаво читати комусь іще, окрім його автора, - завдання складніше (це стосується не тільки оглядів, а й узагалі всього).



Ну, гаразд, вступ вийшов і так занадто затягнутим і ось вам перша порада - не робіть так в оглядах. Зрозуміло, ви можете, а іноді й мусите зробити якусь підводку до основної частини, але тут потрібно знати міру: як у плані довжини, так і в плані змісту.
Повірте, мало кому буде цікаво, якщо ви почнете розмову про гру з того, як сьогодні смачно поїли або на який фільм увечері підете в кіно. Або ж якщо ви почнете розписувати історію гри/серії/студії розробника, приділивши цьому половину огляду - безумовно, це може бути цікаво, але читач все ж прийшов для того, щоб дізнатися інформацію про ГРУ.

Це не означає, що ви не маєте права поділиться чимось зі свого життя, але буде добре, якщо ця інформація буде хоч опосередковано пов'язана з проєктом, про який піде мова.
Крім того, не забувайте про те, що вступ на те й вступ, щоб повести розмову (а огляд це, по суті, розмова з читачем, як і більшість інших текстів) у потрібний бік, і не потрібно з ним затягувати - у мене це зазвичай два абзаци середнього об'єму, інколи три, раджу не перевищувати такого об'єму, інакше тоді вступ перетвориться на основну частину. Наочний приклад - вступ цього посібника.


Формат та ігри
Перше, з чого варто почати роботу - вибрати свій формат та ігри, на які ви надалі писатимете огляди. Під форматом я маю на увазі те, якого обсягу будуть тексти, на що в них буде наголос, чи буде там гумор або якась серйозна аналітика, а також те, з якою регулярністю огляди виходитимуть. Зрозуміло, тут немає якихось шаблонів - кожен вирішує сам, чого він хоче, тому я просто наведу кілька прикладів того, як це може бути.

Але перед тим, як навести приклади, давайте спочатку поговоримо ще й про ігри. Гадаю, ні для кого не таємниця, що кожна людина має свої вподобання щодо ігор і, відповідно, в одні вона гратиме краще, ніж в інші. Це можна використовувати як перевагу - робити огляди на ігри тих жанрів, з якими ви найкраще знайомі, приміром, ви можете стати оглядачем хорорів, а з огляду на те, скільки ігор у цьому жанрі виходить щороку, можете бути певними - вам завжди буде у що грати і що оглядати.

Зрозуміло, можна піти й іншим шляхом - оглядати ігри досить різних жанрів. Очевидний плюс такого підходу - ви ніколи не втомитеся від одноманітності, адже завжди зможете, приміром, після point'n'click квесту зіграти в слешер або шутер. Крім того, такий підхід дасть вам змогу познайомиться з ігровою індустрією з найнесподіваніших боків і зіграти в те, на що ви колись і не подивилися б - просто через інтереси, обмежені парою жанрів.


Ще варто згадати орієнтованість ваших оглядів. Я маю на увазі те, якими вони будуть здебільшого - позитивними чи негативними. Це також впливає на сприйняття, і якщо ви писатимете лише огляди одного типу, без серйозного розбору ігор, може скластися враження, що вам усе (не) подобається. Тому раджу шукати різноманітності. Крім того, якщо читачі звикнуть, наприклад, до того, що ви пишете позитивні огляди (в основній своїй масі), і чекати вони від вас будуть саме на них, тобто, їм буде цікаво, в які ще ігри ви порекомендуєте їм грати.

Отже, що стосується формату. Можете почати з досить коротких оглядів у 3-4 середніх абзаци. Я бачив авторів, які в такому форматі оглядали недорогі ігри (20-300 гривень), роблячи це досить часто. Зрозуміло, можна робити все більш детально, але варто враховувати, що це не тільки потребуватиме більше часу для написання огляду, а й більше часу для знайомства із самою грою.

Якщо ви плануєте писати огляд на 7500-8000 символів - переконайтеся, що вам є про що розповісти, адже якщо ви просто "литимете воду" добру половину огляду, то мало кому з читачів це сподобається і, найімовірніше, наступні ваші роботи вони просто перегортатимуть, ледь побачивши у стрічці.


Також важливим питанням є те, коли варто писати огляд на гру. Опублікувати свій відгук ви можете як через 10 хвилин гри, так і награвши кілька десятків (а то й сотень) годин. Оновлена система Стіму тепер показує не тільки загальний час у грі, а й час, проведений там на момент написання огляду, таким чином ви відразу можете відсіяти тих людей, які навіть не пройшли навчання, але вже побігли писати відгуки.

Особисто я намагаюся завжди проходити гру перед написанням огляду (якщо ця гра з розряду тих, які в принципі можна пройти). Іноді можу почати нову гру, щоб подивитися на зміни, які вона може принести. Якщо говорити узагальнено, то я намагаюся побачити максимум геймплею, який може запропонувати проєкт, і, зрозуміло, повністю ознайомитися з сюжетом. Коли писати огляд вам - питання, на яке тільки ви самі можете дати відповідь, однак я б порекомендував не поспішати з вердиктом і завжди намагатися отримати максимум від гри.

Ну, і ще досить важливим питанням буде питання публікації. Від того, наскільки часто і регулярно ви публікуєте огляди залежить інтерес читачів до них. Зрозуміло, не обов'язково випускати огляди щодня (хоча я знаю авторів, які так роблять і доволі успішні у своїй справі), однак і схема "1 огляд на місяць" є далеко не найкращим варіантом. Я б запропонував робити хоча б по одному огляду щотижня. Це буде не надто часто (якщо тільки ви не граєте винятково в РПГ із відкритим світом і геймплеєм на 200+ годин), і водночас досить регулярно для того, щоб про вас не встигли забути.

Загалом, якщо можете писати частіше - пишіть, це буде плюсом. Однак якщо ви плануєте писати повнорозмірні огляди (7500-8000 символів), то раджу не випускати більше одного на день - є вірогідність того, що ваші читачі просто не будуть усе читати. Так, лайк вони, можливо, вам і поставлять, але якщо це не ваша кінцева мета, то раджу не вантажити їх кількома текстами на день.

Шаблони та стиль
Головне, що відрізнятиме вас від інших авторів - власний стиль. Це включає в себе не лише особливості, власне, письма, а й те, як ви оформлюєте текст. Що ж до того, ЩО ви пишете, то раджу все ж таки за можливості дотримуватися правил і норм тієї мови, яку використовуєте - уміння грамотно висловлювати свої думки все ще в моді. Крім того, чим різноманітніша ваша мова - тим цікавіше вас читати.

До слова, про цікаве - постарайтеся використовувати це слово якомога рідше, оскільки певною мірою це слово-паразит. Цікавий - це непогане слово, проте воно є досить нейтральним і вкрай поверхнево передає те, що ви хотіли сказати, тож намагайтеся за можливості замінювати його на інші епітети, які будуть доречнішими. Також не забувайте, що у ваших оглядах можуть бути й інші слова-паразити - намагайтеся знаходити їх і використовувати аналоги або ж зовсім позбуватися подібного. У мене це, наприклад, "тут" - у початкових текстах воно зустрічається набагато частіше, ніж варто було б.

Однак для того, щоб читач зміг оцінити ваші епітети або відсутність слів-паразитів, він повинен, власне, прочитати сам огляд, і, звісно, є чинник, який може завадити йому це зробити. Говорю я про форматування тексту, про яке забувають багато авторів і абсолютно даремно - текст із грамотним форматуванням одразу привертає увагу, навіть до того, як ви прочитаєте хоча б одне слово. Подумайте самі, який текст вам буде кращим для читання: той, що являє собою суцільну стіну з речень, або ж той, що розділений на безліч абзаців, між якими є щось, що не дає вам загубитися? Думаю, я знаю, що ви обрали.

І якщо вже зайшла мова про оформлення тексту, то давайте подумаємо, що ще крім абзаців може нам знадобитися. Перше, і найголовніше (нарівні з розбивкою на абзаци) - у вашого тексту має бути певна структура. Найбанальніший приклад - класична трьохчастинна структура, що складається зі вступу, основної частини та висновку. Якщо тільки починаєте писати, то раджу почати з неї і потім уже поступово ускладнювати. Оскільки в оглядах ідеться про ігри, то саму гру можна розбити на складові (сюжет, геймплей, графіка, звуковий супровід тощо) - зробити частини огляду відповідно до цих складових. Таку структуру, нехай і дещо ускладнену, використовую я. На моєму прикладі можна виділити ще один важливий момент - паузи.

Якщо ви пишете великий текст, то переконайтеся в тому, що в ньому будуть фрагменти, під час читання яких читач може трохи відпочити і подумки відійти від однієї теми, щоб бути готовим до наступної. У моїх оглядах ці паузи знаходяться між частинами огляду, присвяченими різним аспектам, і являють собою вставки у вигляді різних цитат. Утім, як паузи можуть виступати й абзаци, хоч вони й будуть меншими за тривалістю.

Також не забувайте про оформлення. Абзаци та цитати - добре, але можна краще. Нехай засоби для редагування, представлені в Стімі, і досить мізерні, вони все ж дають змогу зробити так, щоб ваш текст не був схожим на чийсь ще. Крім різних типів шрифтів (жирного, моноширинного тощо) для цього можна використовувати таблиці та спеціальні символи, які легко загуглити. Зрозуміло, така робота займе більше часу, але і результат буде того вартий.

І якщо вже я торкнувся теми часу, потрібно ще буде придумати, як його заощадити, адже якщо ви плануєте писати огляди відносно регулярно, то вам доведеться все, описане вище, повторювати постійно. Щоб уникнути цього, можна створити шаблон - документ, у якому буде вже готове оформлення вашого огляду з усім необхідним форматуванням для розділів і bb-кодами. Таким чином вам потрібно буде просто скопіювати цей документ куди-небудь і працювати вже в копії, створюючи текст за потрібною вам грою. Взагалі, у будь-якій справі, де потрібно повторювати приблизно одні й ті самі дії, завжди замислюйтеся насамперед про економію часу й оптимізацію процесу.

Організація оглядів
Отже, перше, що вам потрібно запам'ятати - ніколи не варто писати огляд безпосередньо у відповідному полі в Стімі, лише копіювати туди вже написаний текст. Чому так? Мається на увазі, що він зберігатиметься у вас десь окрім Стіму. Для чого це потрібно? А ви згадайте будь-який розпродаж за останні кілька років. Згадуєте, як у перші кілька годин Стім сильно лагає або ж зовсім не завантажується? А тепер уявіть, що такий збій станеться через втрату даних на серверах і частина ваших оглядів видалиться. У такому разі, не маючи копій, вам доведеться все писати заново або ж просто змиритися з втратою. Зрозуміло, ймовірність подібного вкрай мала, але ж і зробити простий вордівський документ - справа однієї хвилини.

Особисто я майже завжди пишу огляди з ноутбука (мені так банально зручніше і швидше), де і створюю оригінальні документи за шаблоном, про який я говорив раніше. Потім, коли огляд уже написаний, я завантажую його до відповідної папки на своєму Гугл диску, після чого вже текст опиняється в Стімі. Таким чином, у разі чого в мене завжди буде оригінальний текст, який нікуди не пропаде.

І якщо вже ми говоримо про сортування, то давайте поговоримо ще про один підхід, який може спростити вам роботу. Я говорю про Трелло. Якщо ви коли-небудь бачили "дорожні карти" розробників, то знаєте що це таке. Це сайт, на якому ви можете створювати дошки з картками, щось на кшталт стікерів із записками на холодильнику. Таким чином ви зможете, наприклад, створювати картки для своїх майбутніх оглядів, в яких можна буде вказати всю необхідну вам інформацію по грі, вказати дату випуску тексту і додати посилання на огляд у Стімі після публікації. У результаті ви зможете з легкістю організовувати свою роботу і без проблем відстежувати і знаходити будь-які свої огляди - все ж у Стімі це реалізовано досить незручно (якщо говорити про вкладку "Огляди" в профілі).

Редактура
Уявіть: ось ви вже написали огляд, він є в хмарі, зроблена картка в Трелло. Сам текст написаний непогано, виконано форматування, та й оформлення своє ви придумали. Час публікації в Стимі? Не зовсім. Час поговорити про один досить важливий етап, якому багато авторів не приділяють належної уваги. Говорю я, зрозуміло, про редактуру. Це, загалом-то, повсюдна проблема і практично в будь-якому тексті можна знайти помилку, описку, зайву кому і все в такому дусі.

Різниця лише в тому, що в когось їх лише пара на огляд, а в когось кілька штук у кожному абзаці (а то й реченні). Як із цим боротися? Досить банально - перечитувати те, що ви написали. Іноді в мене складається враження, що деякі люди в принципі не читають те, що щойно написали, інакше в них не було б таких елементарних помилок. Тож коли написали текст, відпочиньте трохи і прочитайте його рази 2-3 - впевнений, ви здивуєтеся, як можна було припуститися таких елементарних помилок.

Після повторного читання можете сміливо... ні, не публікувати, це ви завжди встигнете зробити. Раджу крім особистої перевірки скинути текст ще й комусь із ваших товаришів, бажано тим, хто володіє мовою на досить непоганому рівні. Свіжий погляд з боку завжди допоможе знайти ті помилки, до яких ви вже придивилися і банально їх не помічаєте. Ну, і невелика порція критики буде незайвою - можливо, ви зміните 1-2 речення, які під час написання здавалися чудовими, але на ділі виглядають порожніми і марними.

Публікація та розповсюдження
Ось огляд уже написаний і перевірений, залишилося лише завантажити його в Стім і зібрати заслужену порцію лайків. Чи ні? Взагалі, якщо ви хочете займатися цим виключно заради лайків, то я не радив би починати зовсім - спочатку ви будете сильно розчаровані. "Але як же так? Я витратив дві години на огляд, а він зібрав лише один лайк" - подібне є не перебільшенням, а ситуацією з життя. Якщо хочете, щоб ваші тексти читали, коментували та лайкали - зосередьтеся насамперед на самих текстах, а не на всіх супутніх атрибутах, і приготуйтеся до того, що доведеться докласти чималих зусиль, аби зібрати бодай невелику аудиторію, яка читатиме ваші роботи на постійній основі. Втім, мені цей шлях уже трохи знайомий, тому тут я дам вам кілька порад, як зробити це швидше. Взагалі, я можу виокремити три основні способи привернення більшої уваги до свого огляду. Це друзі, куратор і хайп. Підемо по порядку.



Пошук і додавання нових друзів - досить непоганий спосіб привернення уваги до своїх оглядів. Однак ви маєте розуміти, що це не якийсь пошук купи випадкових людей, які одразу ж кинуться читати і ставити вам лайки. Ні, так не буває. Це насамперед індивідуальний підхід і пошук людей зі спільними інтересами, які дійсно хотіли б читати ваші роботи. Зрозуміло, схеми на кшталт "Оціни пліз мої огляди, а я оціню твої скріни" тут не працюють. Чому? Тому, що крім лайків (які в подібній ситуації ви самі ж і виклянчуєте) ви, швидше за все, нічого не отримаєте.

Однак якщо ви зможете зібрати навколо себе невелику групу людей, яким цікава ваша творчість, ефект буде цікавішим. Але для того, щоб це зрозуміти, треба спочатку відповісти на запитання "А як узагалі знайти людей у Стімі зі схожими інтересами?". А це не дуже складно - можна робити це через друзів, переглядаючи їхні френдлісти і виділяючи для себе людей, які вас чимось зацікавили.

Головне тут те, що це працює і у зворотний бік - у такий спосіб хтось може знайти і вас - якраз-таки через спільних друзів, тож важливо кидати запрошення не будь-кому, а шукати людей, які мають схожі інтереси та захоплення. Насправді, це доволі простий підхід, але він працює, хоч і потребує певних зусиль. Ну, і зрозуміло, не варто шукати людей, якщо вони потрібні вам виключно для того, щоб читали ваші огляди - я шукаю людей, з якими мені було б цікаво спілкуватися, і огляди - лише частина цього спілкування.



Йдемо далі. Куратори. Тут усе дещо складніше. Почну з того, що деякі люди вважають, ніби куратор (особливо такий, у якого хоча б кілька тисяч підписників) - чудове джерело для отримання халявних ігор і купи лайків. Не можу сказати, що вони на 100% неправі - все ж таки в Стімі є кураторські сторінки, які дискредитують інших. Я, чесно кажучи, був дуже здивований, коли дізнався, що є куратори, в яких усі огляди складаються лише зі слів "Так/ні", "Мяу" "Гав", "Рекомендую" тощо. Один так взагалі в огляді на кожну гру пише "Не рекомендую, адже це не Фортнайт". Знаю, все це звучить як дурний жарт, проте на теренах Стіму це має місце бути. Крім того, є куратори, які не створюючи жодних оглядів (тобто, банально не прикріплюючи авторські на сторінку) примудряються набирати десятки тисяч підписників. Все це є і нерозумно це заперечувати.

Але разом з тим є чесні куратори, які прагнуть зробити цю систему трішки кращою. Якщо вас цікавить насамперед можливість "віщати" на ширшу аудиторію, не лякає перспектива витрачати чимало часу на огляди і супутню кураторську діяльність, а також ви готові працювати, здебільшого, на ентузіазмі і на благо кураторки, яка, своєю чергою, буде допомагати вам, раджу пошукати гідних кураторів у Стимі - упевнений, кількох ви точно знайдете (нікого рекомендувати не буду, це не реклама).

Ну, і третій спосіб - хайп. Цей спосіб може підійти всім, для цього навіть не потрібно мати друзів у Стімі або перебувати на кураторській сторінці. Однак разом із цим спосіб ненадійний, тому немає жодних гарантій, що у вас вийде привернути увагу. Отже, цей спосіб передбачає, що ви випустите огляд на гру в той момент, коли буде підвищений інтерес до гри. Це може бути її реліз, велике оновлення або, що найкраще, знижка на розпродажі. Якщо написаний вами огляд потрапив у "нещодавні" на сторінці гри в той час, коли на неї заходить безліч людей - увага вам забезпечена. Однак, як я вже й сказав, спосіб ненадійний, і вам у більшості випадків потрібно буде знати заздалегідь, коли, наприклад, буде знижка.

Заключна частина
Ну що ж, ось такий трохи сумбурний вийшов посібник. Я ще раз нагадаю, що це не якась інструкція щодо єдино правильного способу створення оглядів, а просто мої поради, засновані на особистому досвіді, не більше того. Дякую вам за увагу, якщо ви зуміли дочитати до цього місця. Сподіваюся, у майбутньому так само зможу тішити вас оглядами і посібниками, а поки що можете вивчити посилання нижче і з'ясувати, куди вони ведуть. Ще раз дякую за приділений час!

Мої посібники
https://steamoss.com/sharedfiles/filedetails/?id=1998581998




Також не можу не згадати того, що в мене є окрема група та кураторська сторінка куди я додаю свої старі огляди та публікую нові, тому якщо шукаєте в що б зіграти - ласкаво прошу, можливо знайдете щось для себе або ж вбережетесь від покупки російської гри, які виділені окремо. Буду вдячний, якщо ви завітаєте до нас - тут ви знайдете багато чого цікавого!

Група і куратор MIZMAZE

Ну і наостанок нагадаю про свій Ютуб канал, де можна знайти відео на ігрову тему, а тому також заглядайте.

Ютуб канал
37 Comments
Magpie 6 Jan, 2023 @ 1:24pm 
Інформативно, цікаво і легко читати, отже є чого вчитися, успіхів!:rustmcclain:
💖Аngel Dust💜 22 Jun, 2022 @ 11:21am 
Увлекательное чтиво
fen.exe 1 Mar, 2021 @ 3:26am 
Прислушаться к чужому опыту никогда не будет лишним. :pdgrin:
Спасибо за содержательный гайд)
DarkPrince9507  [author] 20 Jun, 2020 @ 5:24am 
Всегда пожалуйста)
☆Mikari☆ 20 Jun, 2020 @ 5:20am 
Спасибо за руководство, возьму на вооружение)
DarkPrince9507  [author] 30 Mar, 2020 @ 1:37am 
Да, сейчас-то я уже знаю и последние два-три руководства создавал именно так. Но всё равно спасибо)
m_x 30 Mar, 2020 @ 1:34am 
Руководства*
m_x 30 Mar, 2020 @ 1:34am 
Не беда. Руководство создаются с помощью этой ссылки: https://steamoss.com/sharedfiles/editguide/?appid=753 . На месте 753 можно указать id любой игры. 753 - это id стима
DarkPrince9507  [author] 30 Mar, 2020 @ 1:26am 
Спасибо) А так - на момент написания руководства я ещё не знал как сделать так, чтобы оно не было прикреплено к какой-то конкретной игре, поэтому просто выбрал одну из игр в своей библиотеке.
m_x 30 Mar, 2020 @ 1:20am 
Руководство супер, но позвольте спросить. Почему данное руководство относится к сообществу третьего Ведьмака???